Jak wybrać idealne firany do salonu?

Jak wybrać idealne firany do salonu?

Nawet, jeśli stopniowo odchodzimy od firan zwracając się ku żaluzjom i roletom, w niektórych pomieszczeniach nie wyobrażamy sobie innych osłon okiennych. Jednym z nich jest salon, warto więc zastanowić się nad tym, jak wybrać firany, które będą prezentować się w nim możliwie jak najlepiej.

Jaki kolor firan wybrać?

Jedno z najważniejszych pytań odnoszących się do wyboru firan salonowych, wiąże się z ich kolorystyką. Nietrudno domyślić się, że wiodącą rolę odgrywa biel – modna i ponadczasowa. Jeśli jednak mamy nadzieję na to, że nasz salon będzie bardziej nietuzinkowym pomieszczeniem, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby odwołać się także do mniej oczywistych rozwiązań. Jednym z nich jest z pewnością ecru – kolor opisywany także jako brudna biel albo biel połączona z beżem. Firany w tej tonacji są postrzegane jako wyjątkowo eleganckie, trudno więc wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, gdy mamy do czynienia z salonem utrzymanym w klasycznym stylu. Ciekawą i coraz modniejszą propozycją są także kolorowe firanki do salonu. Te można wprowadzić zarówno do salonu w stylu prowansalskim, jak i do tego, w którym króluje minimalizm. Plusem kolorowych firan jest przecież umiejętność ożywienia pomieszczenia.

W poszukiwaniu idealnej długości

Firanki dostępne w sprzedaży może podzielić na dwie grupy z uwagi na ich długość. W centrum naszego zainteresowania mogą więc znaleźć się:

– firanki sięgające parapetu,

– firanki sięgające do podłogi.

Nie ma jednej długości, która byłaby uznawana za najbardziej wskazaną. Warto więc, w pierwszej kolejności, zwrócić uwagę na funkcję, jaką mają pełnić firany w salonie. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak wygląda kaloryfer w pomieszczeniu albo z tego, jak pomalowaliśmy parapet i ścianę, długie modele okażą się z pewnością strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nie ograniczać dostępu do drzwi balkonowych, możemy zdecydować się na jeden z modeli sięgających jedynie do parapetu.

Najpopularniejsze materiały na firany

Szukając idealnych firan do salonu warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego są one wykonane. Nie bez znaczenia jest przecież to, jaka jest jego grubość i struktura oraz gęstość wzoru. Za najbardziej klasyczne są uważane Firany (odnowione wnętrze) żakardowe – eleganckie, ponadczasowe i charakteryzujące się gęstym splotem chroniącym osoby przebywające w salonie przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Ostatnie kilka lat to jednak również czas rosnącej popularności woalu – półprzezroczystej tkaniny będącej mieszanką bawełny i poliestru, delikatnej i rozświetlającej pomieszczenie.

© 2022 Firany w nowoczesnych wnętrzach · Crumbs Theme by WPCrumbs